Babice: uroczystość z okazji zakończenia prac budowlanych w szkole

Nadbudowę szkolnego budynku w Babicach zakończono przed kilkoma tygodniami. 6 grudnia uczniowie i nauczyciele zaprosili licznych gości na akademię z tej okazji.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Babicach Tadeusz Baraniecki w swoim wystąpieniu przypomniał sięgającą XIX wieku historię tej placówki edukacyjnej, poświęcając najwięcej uwagi wydarzeniom ostatnich kilku lat. Wójt Mirosław Smolarek zaznaczył, że władze gminne intensywnie rozwijają oświatową infrastrukturę – trwa rozbudowa szkoły w Grojcu, a w Brzezince powstaje zespół szkolno-przedszkolny. Z kolei przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek przypomniała, że powiększenie szkoły w Babicach było możliwe dzięki decyzjom radnych obecnej i poprzedniej kadencji.

Następnie  uczniowie przedstawili program artystyczny. Połączył on kabaretowe scenki przygotowane przez młodzież, piosenki w wykonaniu młodszych uczniów oraz poloneza odtańczonego przez najmłodszych. Przecięcie wstęgi i poświęcenie nowej kondygnacji budynku były ostatnimi akcentami uroczystości. Uczestniczyli w niej także zastępca wójta Halina Musiał, radni, sołtysi, dyrektor Samorządowego Centrum Usług Wspólnych Agata Michalska, żołnierze rezerwy – przedstawiciele patronów szkoły, dyrektorzy szkół i przedszkoli, członkinie kół gospodyń i przedstawiciele straży pożarnej.

Na dobudowanym drugim piętrze będą m.in. dwie klasopracownie, świetlica i specjalistyczne gabinety. Rozpoczęta zeszłego lata inwestycja objęła również termomodernizację budynku wraz z salą gimnastyczną oraz przebudowę dziedzińca sąsiadującego z boiskami. Jej łączny koszt to prawie 3,3 mln złotych. Dobudowane piętro jest połączone niższymi kondygnacjami klatką schodową i windą dla osób niepełnosprawnych. Przykrywa je dwuspadowy dach. Do wykorzystania jest też poddasze. Zewnętrzne ściany szkoły wraz z salą gimnastyczną zostały ocieplone, a cały szkolny budynek dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych.

Nadbudowa szkoły w Babicach to ostatnie i zarazem najdroższe zadanie w ramach tzw. rewitalizacji Babic. Na projekt realizowany od 2017 roku złożyły się trzy przedsięwzięcia: utworzenie kompleksu sportowego (dwa boiska, altana i plac zabaw wybudowane w 2019 roku) przebudowa gminnych dróg stanowiących dojazd do szkoły (modernizacja odcinków ulic Różanej i Soleniec wykonana w latach 2020-2021) oraz zakończona w październiku tego roku nadbudowa i termomodernizacja z przebudową szkolnego dziedzińca.

Pełna nazwa projektu rewitalizacji Babic to "Nowa przestrzeń dla podnoszenia kapitału społecznego i aktywności społecznej dla mieszkańców – modernizacja Szkoły Podstawowej w Babicach wraz z salą gimnastyczną i boiskiem sportowym oraz zagospodarowaniem terenów przyległych". Jego całkowita wartość to 5 807 283,14 zł. Gmina Oświęcim uzyskała na jego realizację dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach 11. osi priorytetowej Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, działania 11.2 Odnowa obszarów wiejskich Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, w wysokości 3 873 790,34 zł.