Babice - Podłączenie do kanalizacji może być tańsze

6 lutego w Babicach i dzień później w Zaborzu zorganizowano spotkania z mieszkańcami zainteresowanymi dotacją na podłączenie do istniejącej kanalizacji sanitarnej. Podczas obu spotkań wyjaśniono przybyłym zasady ubiegania się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ...

6 lutego w Babicach i dzień później w Zaborzu zorganizowano spotkania z mieszkańcami zainteresowanymi dotacją na podłączenie do istniejącej kanalizacji sanitarnej. Podczas obu spotkań wyjaśniono przybyłym zasady ubiegania się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W zeszłym roku Gmina Oświęcim przeznaczyła na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Zaborzu i w Babicach 8,6 mln zł. Chętnych chcących podłączyć się do sieci nie brakuje, jednak w wielu przypadkach barierą nie do przeskoczenia są wysokie koszty podłączenia, szacowane średnio na 4-5 tys. zł. Szansą na ograniczenie wydatków z własnej kieszeni może być dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Dzięki programowi NFOŚiGW można pozyskać do 45 procent bezzwrotnej pożyczki – tłumaczy Andrzej Janus, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu sp. z o. o.

Program dopiero rusza, w całym kraju będzie realizowany do 2015 roku. Jest on adresowany wyłącznie do osób fizycznych, które mają tytuł prawny do nieruchomości. Z jego dobrodziejstw nie mogą, niestety, skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Istotą programu jest skanalizowanie do 2015 r. jak największych obszarów niewielkich gmin. Niewykluczone, że po tym terminie gminy słabo skanalizowane będą musiały płacić ogromne kary z tytułu uciążliwości dla środowiska. Prezes Andrzej Janus w rozmowie z „OG” przyznał, że program w wielu miejscach jest niedopracowany. Wciąż na przykład nie wiadomo, czy w przypadku uzyskania dotacji mieszkaniec nie będzie musiał odprowadzić od niej podatku. Wszystko przez bałagan w Ministerstwie Finansów, które jak dotąd nie wydało stosownych zarządzeń.

Ubiegający się o dotację mieszkańcy będą zawierać umowę z PWiK, po czym wpłacą 10-procentową zaliczkę. Z kolei wodociągi wybiorą firmę, która wykona podłączenie do kanalizacji. Jej koszt będzie uzależniony od danego przypadku i uwarunkowań terenowych.

By skorzystać z programu konieczny jest akces co najmniej 50 mieszkańców danej wsi.

– Chcemy zebrać wnioski do końca maja – powiedział prezes Janus na spotkaniu z mieszkańcami Babic. Oprócz szefa oświęcimskich wodociągów i dwojga przedstawicieli tej spółki, na spotkaniu w Babicach na pytania mieszkańców odpowiadały Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa i Sołtys Babic Anna Zimnal.

– Zależy nam, by system kanalizacyjny zaczął jak najszybciej funkcjonować – zapewniła zebranych wójt Małgorzata Grzywa.

O szczegółowe informacje na temat dotacji będzie można wkrótce zapytać w siedzibie PWiK przy ulicy Ostatni Etap w Oświęcimiu oraz w Urzędzie Gminy Oświęcim.