Babice - Kanalizacja za blisko 6 milionów

Koniec ze smrodem i uciążliwym opróżnianiem szamb. Przynajmniej w Babicach, gdzie 25 maja nastąpił odbiór wybudowanej kanalizacji sanitarnej. Prace trwały blisko dwa lata. Dzięki wartej blisko 6 mln zł inwestycji, do kanalizacji może podłączyć się około 200 gospodarstw.

Kanalizacja w Babicach powstała w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Kanalizacja Gminy Oświęcim etap Broszkowice-Babice-Brzezinka”. Rozpoczęcie budowy nastąpiło 17 czerwca 2010 r. podpisaniem umowy z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym ELTAR z Tarnowa, a dobiegło końca 30 kwietnia br.

O skali wykonanych prac najlepiej świadczą liczby. Wykonano 5830 metrów bieżących sieci kanalizacji sanitarnej (w tym 233 metrów bieżących kolektora tłocznego), 1428 mb sięgaczy do granicy działek z których zostanie podłączonych 188 budynków. Zamontowano 2 tłocznie ścieków przy ul. Grunwaldzkiej i ul. Kwiatowej, wbudowano 269 studni kanalizacyjnych, przewiertem wykonano przejście pod torami kolejowymi i pod drogą wojewódzką ulicy Śląskiej.

– Dzięki tej inwestycji do sieci będzie się mogło podłączyć około 200 gospodarstw domowych. Pozwoli to uporządkować gospodarkę ściekową w tej miejscowości – podkreśla zalety powstałej kanalizacji Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.

Teraz to od poszczególnych mieszkańców zależy, czy zechcą skorzystać z dobrodziejstw jakie wiążą się z dostępem do kanalizacji sanitarnej.

W ramach prowadzonej inwestycji odbudowano drogi o łącznej powierzchni 14.518 m2 (w większości po całej szerokości), tj. ulice: Kwiatowa, Starowiślna, Tęczowa, Orzechowa, Różana, Wiśniowa, Grunwaldzka, Handlowa, Topolowa, Nad Sekwaną, Zamknięta, Wspólna, Klonowa, Kresowa Kolorowa.

Jeszcze w trakcie inwestycji niektórzy mieszkańcy obawiali się, że powstające w pobliżu ich domostw dwie tłocznie zatrują im, i to dosłownie, życie. Obawy babiczan po raz kolejny rozwiewa specjalista z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu, Tadeusz Węgrzyn.

– Tłocznie pracują w układzie systemu zamkniętego, nie powodują żadnych wyziewów na zewnątrz, nieprzyjemnych zapachów – zapewnia Tadeusz Węgrzyn.