Szkoła w Babicach do rozbudowy

Prawie 4 miliony złotych – taka jest maksymalna dotacja, którą gmina Oświęcim dostanie na rozbudowę i termomodernizację szkoły w Babicach oraz remont gminnych dróg w pobliżu szkolnego budynku.

W ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej dofinansowany zostanie projekt, nad którym pracownicy Urzędu Gminy zakończyli prace już w 2017 roku. Funkcjonował on pod roboczą nazwą "rewitalizacja Babic" i zakładał modernizację szkoły wraz z salą gimnastyczną i boiskiem sportowym oraz zagospodarowanie przyległych terenów.

 

Nasz samorząd złożył wniosek o dotację na działania rewitalizacyjne w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Mimo że został on pozytywnie oceniony pod względem formalnym, finansowym i merytorycznym, trafił na listę rezerwową. W praktyce oznaczało to brak dofinansowania.

 

Sporządzony dla Babic projekt zakładał, że realizacja wszystkich zawartych nim inwestycji będzie kosztować w sumie, razem z unijnym dofinansowaniem 5,2 mln zł. Gmina zabezpieczyła na te zadania wkład własny: ok. 1,3 mln. Ponieważ nie udało się uzyskać dotacji, samorządowcy postanowili, że za te pieniądze powstanie sportowo-rekreacyjny kompleks: dwa boiska, plac zabaw i altana. Budowę tego obiektu zakończono w październiku zeszłego roku.

 

Najbardziej wyczekiwana i potrzebna inwestycja – rozbudowa i termomodernizacja budynku szkoły – została oszacowana na ok. 2,5 mln złotych. Wydawało się, że trzeba ją odłożyć na święty nigdy. Tylko najwięksi optymiści liczyli, że coś się zmieni. Dobre wiadomości pojawiły się z początkiem listopada. Zarząd Województwa Małopolskiego zadecydował o dofinansowaniu 41 przedsięwzięć, wśród nich rewitalizacji Babic.

 

Wójt Mirosław Smolarek napisał na swojej facebookowej stronie:

– Sukces został wypracowany przez Wydział Inwestycji Urzędu Gminy Oświęcim, a podziękowania w szczególności należą się Danielowi Tęczy, który napisał dla nas ten wniosek.

 

Wydatki poniesione przez gminę Oświęcim w latach 2018-2019 (ok. 1,3 mln) zostaną uznane za 25-procentowy wkład naszego samorządu w zrealizowanie projektu wartego ponad 5,2 mln. Województwo Małopolskie dołoży do kolejnych inwestycji w Babicach trzy razy tyle, ile kosztował sportowo-rekreacyjny kompleks na szkolnym terenie, czyli prawie 4 miliony.

 

Na lata 2021-2022 planowane są nadbudowa szkoły o kolejne piętro, termomodernizacja podwyższonego budynku oraz sali gimnastycznej, przebudowa ulicy Orzechowej, a także odcinków ulic Różanej i Soleniec. Dokładniejszy harmonogram prac poznamy w najbliższych tygodniach.

 

Rozbudowa szkoły w Babicach to kolejna świetna wiadomość w ostatnich miesiącach. Przypomnijmy, że lipcowa uchwała Rady Ministrów przesądziła o budowie nowego przedszkola i rozbudowie szkoły w Brzezince. Utworzenie tego zespołu szkolno-przedszkolnego będzie kosztować 11 milionów, z czego 80 procent będzie pochodzić z budżetu państwa.

 

Gmina Oświęcim złożyła też we wrześniu wnioski o dofinansowanie rozbudowy (z termomodernizacją i montażem paneli fotowoltaicznych) szkolnych budynków we Włosienicy i Grojcu. Środki na te inwestycje miałyby pochodzić z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (tzw. tarcza samorządowa). Ten konkurs nie został jeszcze rozstrzygnięty.

 

 

W poprzednich dwóch latach na szkolnym terenie powstały boiska. W kolejnych dwóch modernizacji doczeka się szkolny budynek.

 

 

 

Projekt budowlano-wykonawczy (Gaudi Projekt Lidia Smrek)

 

Artykuł pochodzi z listopadowego numeru miesięcznika "Oświęcimska Gmina".

Tagi