Babice - 50-lecie Koła Gospodyń Wiejskich

Podwójny jubileusz babiczanek. Równie dobrze jak w kuchni czy na roli, czują się przed komputerem. W sobotę 26 maja wraz z zaproszonymi gośćmi świętowały podwójny jubileusz – 50. rocznicy założenia w Babicach Koła Gospodyń Wiejskich i 10-lecia powstania zespołu śpiewaczego „Babiczanki” ...

 

Podwójny jubileusz babiczanek.

Równie dobrze jak w kuchni czy na roli, czują się przed komputerem. W sobotę 26 maja wraz z zaproszonymi gośćmi świętowały podwójny jubileusz – 50. rocznicy założenia w Babicach Koła Gospodyń Wiejskich i 10-lecia powstania zespołu śpiewaczego „Babiczanki”.

 

Życzenia Dostojnym Jubilatkom osobiście przekazały podczas uroczystej imprezy w Domu Ludowym w Babicach Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa i jej zastępca – Agata Wiśniowska, Prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej Danuta Kożusznik, Sekretarz Rady Edward Korczyk oraz sołtys Babic Anna Zimnal. Do życzeń dołączyły się przedstawicielki kół gospodyń z innych miejscowości naszej gminy, reprezentanci kółek i organizacji rolniczych, miejscowi przedsiębiorcy, dyrektor babickiej podstawówki. Paniom życzono przede wszystkim dużo zdrowia, pogody ducha, dalszych sukcesów na scenie i w kuchni, no i następczyń.

 

Pierwsze wzmianki o tym, że przy Kółku Rolniczym w Babicach zawiązało się Koło Gospodyń Wiejskich pochodzą z 1962 r. Przewodniczącą została wybrana Helena Lacheta. Działalność koła związana była w tym okresie przede wszystkim z prowadzeniem gospodarstwa, uprawą roli, hodowlą trzody chlewnej. W organizowanych szkoleniach brały udział nie tylko członkinie koła, lecz także inne mieszkanki Babic.

 

W 1964 r. ze względów zdrowotnych z funkcji przewodniczącej zrezygnowała Helena Lacheta. Zastąpiła ją Teresa Michałek. Jednak po niespełna roku rozstała się ona z kołem z przyczyn osobistych. W 1965 r. przewodniczącą babickiego KGW wybrano Helenę Szymakowską. Członkinie koła aktywnie uczestniczyły w życiu kulturalnym wsi, organizując okolicznościowe akademie, np. z okazji Dnia Kobiet, czy w rocznice wyzwolenia Oświęcimia i obozu zagłady. Koło organizowało szkolenia z zakresu uprawy zbóż, ziemniaków, hodowli bydła, uprawy kwiatów ozdobnych, warzyw. Panie nie ograniczały się wyłącznie do działalności związanej z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Postanowiły zorganizować wypożyczalnię sprzętu gospodarstwa domowego. Na początek kupiły szklanki, sztućce, talerze, trochę garnków. Systematycznie, w miarę posiadanych środków, doposażały wypożyczalnię.

 

W tym okresie koło nie posiadało stałej siedziby. Korzystało z pomieszczeń miejscowej szkoły lub Domu Ludowego, który zajmował Klub Ruch. W 1980 r. klub zlikwidowano, a pomieszczenia po Ruchu pozwolono zaadaptować przez KGW. Panie same je wymalowały, uporządkowały i dostosowały do własnych potrzeb. Swoją siedzibą nie nacieszyły się zbyt długo, bo już w 1983 r. Dom Ludowy został oddany do kapitalnego remontu. Wypożyczalnię przeniesiono do prywatnego domu, a zebrania członkiń odbywały się w szkole lub mieszkaniach prywatnych. W 1985 r. koło po raz pierwszy wzięło udział w konkursie wieńców dożynkowych. Dwa lata później, w 30. rocznicę działalności Kołek Rolniczych w PRL Miejsko-Gminny Zarząd Kołek i Organizacji Rolniczych uhonorował Helenę Szymakowską i Helenę Kaczmarczyk dyplomami za całokształt pracy w KGW. W 1988 r., po 23 latach pracy społecznej z funkcji przewodniczącej rezygnuje Helena Szymakowska. Jej miejsce zajmuje Janina Płużek.

 

Babiczanki chętnie włączyły się do prac społecznych przy porządkowaniu wyremontowanego Domu Ludowego. Choć jego uroczyste otwarcie nastąpiło w 1997 r., dopiero w  2002 r. Koło otrzymało do zaadaptowania pomieszczenie, które użytkuje do dziś. Organizuje spotkania okolicznościowe, uczestniczy w różnych konkursach, imprezach kulturalnych, tradycją staje się plecienie wieńca dożynkowego.

 

W marcu 2002 r. dzięki usilnym staraniom Janiny Płużek w Babicach powstaje zespół śpiewaczy „Babiczanki”. Początkowo był on prowadzony przez Gerarda Misia. Już w maju tegoż roku „Babiczanki” debiutują przed szerszą publicznością na folklorystycznej majówce na oświęcimskim Rynku. We wrześniu 2002 r. stery w zespole przejmuje Józef Nitka. Akompaniuje mu do dziś. Panie uświetniają swoimi występami imprezy organizowane przez gminę Oświęcim, bierze udział w przeglądach zespołów ludowych organizowanych przez Rejonowy Związek z Bielska-Białej.

 

W 2004 r. w gminie rozpoczęto cykl spotkań z tradycją, w ramach którego organizowane się stoły bożonarodzeniowe i wielkanocne. Koło z Babic bierze w nich czynny udział. W lipcu 2007 r. po ciężkiej chorobie odchodzi przewodnicząca Janina Płużek. Po wyborach nową przewodniczącą zostaje Maria Czerwik. – Staram się kontynuować działalność poprzedniczek, choć nie wszystkie działania, które podejmujemy są związane z działalnością rolniczą. Życie prze do przodu zawrotnym tempem i śmiem twierdzić, że obecnej gospodyni nie jest obce korzystanie z satelity, telefonu komórkowego czy komputera – podkreśla pani Maria, dodając , ze ona i jej koleżanki starają się jak najlepiej reprezentować swoją miejscowość na zewnątrz.

 

Panie z Babic starają się iść z duchem czasu nie zapominając jednak o pielęgnowaniu tradycji przodków. Próbkę swoich nieprzeciętnych umiejętności zaprezentowały 26 maja 2012 r. podczas podwójnego jubileuszu. Paniom życzymy wszystkiego najlepszego!

 

 

GALERIA